robar

Kullanım örnekleri

robar
steal
icon arrow

steal

Phonetic: "/stiːl/"

Part Of Speech: noun


Definition: The act of stealing.


Definition: A piece of merchandise available at a very attractive price.

Example: At this price, this car is a steal.


Definition: A situation in which a defensive player actively takes possession of the ball or puck from the opponent's team.


Definition: A stolen base.


Definition: Scoring in an end without the hammer.


Definition: A policy in database systems that a database follows which allows a transaction to be written on nonvolatile storage before its commit occurs.

icon arrow

steal

Phonetic: "/stiːl/"

Part Of Speech: verb


Definition: To take illegally, or without the owner's permission, something owned by someone else.

Example: Three irreplaceable paintings were stolen from the gallery.


Definition: (of ideas, words, music, a look, credit, etc.) To appropriate without giving credit or acknowledgement.

Example: They stole my idea for a biodegradable, disposable garbage de-odorizer.


Definition: To get or effect surreptitiously or artfully.

Example: He stole glances at the pretty woman across the street.


Definition: To acquire at a low price.

Example: He stole the car for two thousand less than its book value.


Definition: To draw attention unexpectedly in (an entertainment), especially by being the outstanding performer. Usually used in the phrase steal the show.


Definition: To move silently or secretly.

Example: He stole across the room, trying not to wake her.


Definition: To convey (something) clandestinely.


Definition: To withdraw or convey (oneself) clandestinely.


Definition: To advance safely to (another base) during the delivery of a pitch, without the aid of a hit, walk, passed ball, wild pitch, or defensive indifference.


Definition: To dispossess


Definition: To borrow for a short moment.

Example: Can I steal your pen?

İngilizce Türkçe Cümle Çevirmeni

Belki tercümanlık mesleğinde ustalaşmak istersiniz? Sitemizle eğitiminiz hızlı ve kolay olacak! Çevirmenler çeviri yaparken çeşitli becerilere ve materyallere ihtiyaç duyarlar. Çevirmenlerin genel özellikleri çevrilecek olan erek dile ve kaynak dile çok iyi hakim olmak, okuduklarını ve duyduklarını iyi anlamak ve iyi bir hafızaya sahip olmaktır. Fonetik, gramer ve cümlelerdeki kelime örnekleriyle birlikte kapsamlı bir kelime, deyim ve ifade kitaplığına sahip çevirmenimiz ilk kez kullanışlı bir materyal olarak kullanılabilir.

Tek bir tıklamayla kelimeleri çevirin! Türkçe'den İngilizce'ye çevirmenimiz iki yönlü bir çeviri programıdır, anlamların ikamesi için kapsamlı bir sözlük içerir, kelime öbeklerinin ve ifadelerin kullanım örneklerini ve bunların fonetik bileşenlerini gösterir. Tercümanımız, çeviri alanındaki bilgi tabanını sürekli olarak güncelleyen ve son kullanıcı için tamamen anonim ve ücretsiz olarak korurken hizmet kalitesini koruyan profesyonel bir dilbilimci ekibi tarafından oluşturulmuştur. Çevirileriniz sadece size ait!Sözlüğümüz size İngilizce ve Türkçe terimleri arayabileceğiniz geniş bir kütüphane sunmaktadır. Örnekler ve ayrıştırma ile mesleğe, jargona ve yaygın ifadelere göre kelimeleri arayabilirsiniz. Uygulamalarımızı iPhone, Android, iPad, Windows 10/11 ve macOS için kullanabilirsiniz. Çevrimiçi İngilizce - Türkçe çevirmenimizde, kategoriye ve farklı telaffuzlara göre 2 milyondan fazla kelimeyi arayabilirsiniz.Kaynak metinler, AI tabanlı yazım denetleyici tarafından otomatik olarak düzeltilerek daha iyi bir çeviri elde edilir. Tıp, kesin bilimler, hukuk vb. gibi çeşitli alanlarda metinlerinin içeriğini ve dil özelliklerini koruyarak belgeleri anında çevirin.