escusa

Kullanım örnekleri

escusa
wicket basket
icon arrow

wicket

Phonetic: "/ˈwɪkɪt/"

Part Of Speech: noun


Definition: A small door or gate, especially one beside a larger one.


Definition: A small window or other opening, sometimes fitted with a grating.


Definition: A service window, as in a bank or train station, where a customer conducts transactions with a teller; a ticket barrier at a rail station, box office at a cinema, etc.


Definition: One of the two wooden structures at each end of the pitch, consisting of three vertical stumps and two bails; the target for the bowler, defended by the batsman.


Definition: A dismissal; the act of a batsman getting out.


Definition: The period during which two batsmen bat together.


Definition: The pitch.


Definition: The area around the stumps where the batsmen stand.


Definition: Any of the small arches through which the balls are driven.


Definition: A temporary metal attachment that one attaches one's lift-ticket to.


Definition: A shelter made from tree boughs, used by lumbermen.


Definition: The space between the pillars, in post-and-stall working.


Definition: An angle bracket when used in HTML.

icon arrow

basket

Phonetic: "/ˈbaːskət/"

Part Of Speech: noun


Definition: A lightweight container, generally round, open at the top, and tapering toward the bottom.

Example: A basket of fake fruit adorned the table.


Definition: A wire or plastic container similar in shape to a basket, used for carrying articles for purchase in a shop.


Definition: In an online shop, a notional place to store items before ordering them.


Definition: A circular hoop, from which a net is suspended, which is the goal through which the players try to throw the ball.

Example: The point guard drove toward the basket.


Definition: The act of putting the ball through the basket, thereby scoring points.

Example: The last-second basket sealed the victory.


Definition: The game of basketball.

Example: Let's play some basket.


Definition: A dance movement in some line dances, where men put their arms round the women's lower backs, and the women put their arms over the mens' shoulders, and the group (usually of four, any more is difficult) spins round, which should result in the women's feet leaving the ground.


Definition: The bulge of the male genitals seen through clothing.


Definition: In a stage-coach, two outside seats facing each other.


Definition: A protection for the hand on a sword or a singlestick; a guard of a bladed weapon.


Definition: (ballooning) The gondola or wicker basket suspended from the balloon, in which the pilot and passengers travel.


Definition: The bell or vase of the Corinthian capital.


Definition: Bastard.

Example: Wait till I catch you, you little basket!

icon arrow

basket

Phonetic: "/ˈbaːskət/"

Part Of Speech: verb


Definition: To place in a basket or baskets.


Definition: To cross-collateralize the royalty advances for multiple works so that the creator is not paid until all of those works have achieved a certain level of success.

Türkçe-İngilizce dosya Çevirmeni

İngilizce, dünyada yaklaşık 1,5 milyar insan tarafından konuşulmaktadır. Dünyada en çok konuşulan dildir. 1.000.000'den fazla kelime var! Türkçe, Türkiye'de, Kuzey Kıbrıs'ta yaklaşık 80 milyon kişi ile Avrupa ve Kuzey Amerika'daki göçmen toplulukları tarafından konuşulmaktadır. Yaklaşık 88 milyon konuşmacı ile en çok konuşulan Türk dilidir. Türk dili, Türkiye'nin batısında yer alan Anadolu'da ortaya çıkmıştır. Şu anda, bu iki hacimli ve harika dildeki çevirilerle hızlı, rahat ve ücretsiz çalışmanız için size profesyonel çevirmenimizin işlevselliğini sunuyoruz!

Çevirinin anadilde gerçek anlamda ses çıkarabilmesi için dilsel doğruluğun yanı sıra kültürel özellikler ve bilginin de sağlanması esastır. Bu yüzden dilin nüanslarını bilen İngiltere'den tercümanlarla çalışıyoruz. Türkçe ve İngilizce tercümanlarımız, çeviride hiçbir şeyin kaybolmamasını sağlamak için sorularınızı yanıtlamak ve açıklamalar sağlamak için her zaman hazırdır. Tercümanımızın rekor sürede doğru çeviriler sunabilmesinden ve bunun hızlı, güvenli ve tamamen ücretsiz olmasından gurur duyuyoruz! Kullanıcılarımızı önemsiyoruz.Tek bir tıklamayla kelimeleri çevirin! Türkçe'den İngilizce'ye çevirmenimiz iki yönlü bir çeviri programıdır, anlamların ikamesi için kapsamlı bir sözlük içerir, kelime öbeklerinin ve ifadelerin kullanım örneklerini ve bunların fonetik bileşenlerini gösterir. Tercümanımız, çeviri alanındaki bilgi tabanını sürekli olarak güncelleyen ve son kullanıcı için tamamen anonim ve ücretsiz olarak korurken hizmet kalitesini koruyan profesyonel bir dilbilimci ekibi tarafından oluşturulmuştur. Çevirileriniz sadece size ait!Yukarıdaki giriş alanını kullanarak İngilizce-Türkçe sözlükte bir Türkçe terim arayın. İngilizce veya Türkçe arama yapabilirsiniz. İngilizce veya Türkçe aradığınız cümlenin çok fazla çevirisi varsa filtreleme seçeneklerini kullanarak sonuçları sınırlandırabilirsiniz. İngilizce-Türkçe sözlükte harfe göre ara. İngilizce-Türkçe sözlük, alfabeyi manuel olarak görüntüleme olanağı sağlar. Belirli kelimelerin çevirilerine bakmak ve bir cümle bağlamında ne anlama geldiklerini görmek için aşağıdaki bağlantıları da kullanabilirsiniz.