cláusula habilitadora

Kullanım örnekleri

cláusula habilitadora
enabling clause
icon arrow

enabling

Part Of Speech: verb


Definition: To make somebody able (to do, or to be, something); to give sufficient ability or power to do or to be; to give strength or ability to.


Definition: To affirm; to make firm and strong.


Definition: To qualify or approve for some role or position; to render sanction or authorization to; to confirm suitability for.


Definition: To yield the opportunity or provide the possibility for something; to provide with means, opportunities, and the like.

Example: April 16, 2018, Norimitsu Onishi and Selam Gebrekidan writing in The New York Times, ‘They Eat Money’: How Mandela’s Political Heirs Grow Rich Off Corruption


Definition: To imply or tacitly confer excuse for an action or a behavior.

Example: His parents enabled him to go on buying drugs.


Definition: To put a circuit element into action by supplying a suitable input pulse.


Definition: To activate, to make operational (especially of a function of an electronic or mechanical device).

icon arrow

enabling

Part Of Speech: noun


Definition: An act or an instance of something being enabled.

icon arrow

clause

Phonetic: "/klɔːz/"

Part Of Speech: noun


Definition: (grammar) A verb, its necessary grammatical arguments, and any adjuncts affecting them.


Definition: (grammar) A verb along with its subject and their modifiers. If a clause provides a complete thought on its own, then it is an independent (superordinate) clause; otherwise, it is (subordinate) dependent.


Definition: A separate part of a contract, a will or another legal document.

icon arrow

clause

Phonetic: "/klɔːz/"

Part Of Speech: verb


Definition: (shipping) To amend (a bill of lading or similar document).

Ücretsiz İngilizce-Türkçe Çevirmen

Çevirinin anadilde gerçek anlamda ses çıkarabilmesi için dilsel doğruluğun yanı sıra kültürel özellikler ve bilginin de sağlanması esastır. Bu yüzden dilin nüanslarını bilen İngiltere'den tercümanlarla çalışıyoruz. Türkçe ve İngilizce tercümanlarımız, çeviride hiçbir şeyin kaybolmamasını sağlamak için sorularınızı yanıtlamak ve açıklamalar sağlamak için her zaman hazırdır. Tercümanımızın rekor sürede doğru çeviriler sunabilmesinden ve bunun hızlı, güvenli ve tamamen ücretsiz olmasından gurur duyuyoruz! Kullanıcılarımızı önemsiyoruz.

Belki tercümanlık mesleğinde ustalaşmak istersiniz? Sitemizle eğitiminiz hızlı ve kolay olacak! Çevirmenler çeviri yaparken çeşitli becerilere ve materyallere ihtiyaç duyarlar. Çevirmenlerin genel özellikleri çevrilecek olan erek dile ve kaynak dile çok iyi hakim olmak, okuduklarını ve duyduklarını iyi anlamak ve iyi bir hafızaya sahip olmaktır. Fonetik, gramer ve cümlelerdeki kelime örnekleriyle birlikte kapsamlı bir kelime, deyim ve ifade kitaplığına sahip çevirmenimiz ilk kez kullanışlı bir materyal olarak kullanılabilir.Türkçe - İngilizce çevirmenimiz birçok dilbilimci ve geliştiricinin ürünüdür. Herhangi bir cümleyi, kelimeyi veya metnin tamamını hızlı ve tamamen ücretsiz çevirin! Çevirmenimiz 800'den fazla farklı dili anlamaktadır. Program medyadan büyük miktarda bilgi kullanır, bu nedenle tüm dünya haberlerini kapsar.Sözlüğümüz size İngilizce ve Türkçe terimleri arayabileceğiniz geniş bir kütüphane sunmaktadır. Örnekler ve ayrıştırma ile mesleğe, jargona ve yaygın ifadelere göre kelimeleri arayabilirsiniz. Uygulamalarımızı iPhone, Android, iPad, Windows 10/11 ve macOS için kullanabilirsiniz. Çevrimiçi İngilizce - Türkçe çevirmenimizde, kategoriye ve farklı telaffuzlara göre 2 milyondan fazla kelimeyi arayabilirsiniz.