transit rejimi

Kullanım örnekleri

transit rejimi
transit procedure
icon arrow

transit

Phonetic: "/ˈtɹæn.sɪt/"

Part Of Speech: noun


Definition: The act of passing over, across, or through something.


Definition: The conveyance of people or goods from one place to another, especially on a public transportation system; the vehicles used for such conveyance.

Example: the transit of goods through a country


Definition: The passage of a celestial body across the observer's meridian, or across the disk of a larger celestial body.


Definition: A surveying instrument rather like a theodolite that measures horizontal and vertical angles.


Definition: An imaginary line between two objects whose positions are known. When the navigator sees one object directly in front of the other, the navigator knows that his position is on the transit.


Definition: A Ford Transit van, see Transit.

Example: Beufort road, Birkenhead, about 17.15 June 19 2013, white transit overtakes and swerves left into junction almost taking my front wheel.


Definition: Public transport system.

Example: I always take the transit to work.

icon arrow

transit

Phonetic: "/ˈtɹæn.sɪt/"

Part Of Speech: verb


Definition: To pass over, across or through something.


Definition: To revolve an instrument about its horizontal axis so as to reverse its direction.


Definition: To make a transit.


Definition: To carry communications traffic to and from a customer or another network on a compensation basis as opposed to peerage in which the traffic to and from another network is carried on an equivalency basis or without charge.

icon arrow

procedure

Phonetic: "/pɹəˈsiːdʒə/"

Part Of Speech: noun


Definition: A particular method for performing a task.


Definition: A series of small tasks or steps taken to accomplish an end.


Definition: The set of established forms or methods of an organized body for accomplishing a certain task or tasks.

Example: Ensure that you follow procedure when accessing customers' personal information.


Definition: The steps taken in an action or other legal proceeding.


Definition: That which results; issue; product.


Definition: A subroutine or function coded to perform a specific task.


Definition: A surgical operation.

Türkçe-İngilizce dosya Çevirmeni

İngilizce'den Türkçe'ye çeviri saniyeler sürer ve tek istekte bin kelimeye kadar çeviri yapabilirsiniz. İngilizce ve Türkçe dünyada çok yaygın dillerdir. İngilizceden Türkçeye çevirmenimiz, birinde uzman olup diğerini öğrenirken bu dillerin temel metinlerini öğrenmenize veya anlamanıza yardımcı olacaktır. Çeviri API'lerimiz İngilizce'den Türkçe'ye mükemmel çeviri sağlar, ek redaksiyon ile bu çeviriler hukuk, tıp ve diğer yüksek düzeyde uzmanlık alanları gibi görev açısından kritik alanlarda kullanılabilir. İngilizce'den Türkçe'ye çevirmen, çevirdiğiniz metnin doğru bir şekilde anlaşılmasını sağlar ve selamlaşma, seyahat, alışveriş, sayılar ve diğer sınırsız sayıda ortak alan gibi sık kullanılan cümle ve kelimeleri çevirmek için idealdir.

Yukarıdaki giriş alanını kullanarak İngilizce-Türkçe sözlükte bir Türkçe terim arayın. İngilizce veya Türkçe arama yapabilirsiniz. İngilizce veya Türkçe aradığınız cümlenin çok fazla çevirisi varsa filtreleme seçeneklerini kullanarak sonuçları sınırlandırabilirsiniz. İngilizce-Türkçe sözlükte harfe göre ara. İngilizce-Türkçe sözlük, alfabeyi manuel olarak görüntüleme olanağı sağlar. Belirli kelimelerin çevirilerine bakmak ve bir cümle bağlamında ne anlama geldiklerini görmek için aşağıdaki bağlantıları da kullanabilirsiniz.Hızlı bir İngilizce'den Türkçe'ye çeviriye ihtiyacınız olduğunda arkadaşlarınıza ve ajanslara başvurmayı bırakın. Kendinizi uygulamamızla donatın ve bunu kendiniz, daha hızlı ve daha doğru bir şekilde yapmak için devasa kitaplığımızdan yararlanın. Uygulamalarımız iPhone, iPad, Mac ve Apple Watch ile yerel olarak entegre olur. Ayrıca, sınıfının en iyisi Safari, Chrome, Firefox, Opera ve Edge uzantılarımızla favori tarayıcınızı özelleştirebilirsiniz. Facebook sayfamızı ziyaret edin ve sütunumuzu okuyun - yeni gönderilerimizden bazıları burada görünecek. Teşekkürler!