barba fina

Kullanım örnekleri

barba fina
central american bush
icon arrow

central

Phonetic: "/ˈsɛntɹəl/"

Part Of Speech: adjective


Definition: Being in the centre.


Definition: Having or containing the centre of something.


Definition: Being very important, or key to something.


Definition: Exerting its action towards the peripheral organs.

icon arrow

bush

Phonetic: "/bʊʃ/"

Part Of Speech: noun


Definition: A woody plant distinguished from a tree by its multiple stems and lower height, being usually less than six metres tall; a horticultural rather than strictly botanical category.


Definition: A shrub cut off, or a shrublike branch of a tree.

Example: bushes to support pea vines


Definition: A shrub or branch, properly, a branch of ivy (sacred to Bacchus), hung out at vintners' doors, or as a tavern sign; hence, a tavern sign, and symbolically, the tavern itself.


Definition: A person's pubic hair, especially a woman's.


Definition: The tail, or brush, of a fox.

icon arrow

bush

Phonetic: "/bʊʃ/"

Part Of Speech: verb


Definition: To branch thickly in the manner of a bush.


Definition: To set bushes for; to support with bushes.

Example: to bush peas


Definition: To use a bush harrow on (land), for covering seeds sown; to harrow with a bush.

Example: to bush a piece of land; to bush seeds into the ground

Ücretsiz İngilizce-Türkçe Çevirmen

İngilizce, dünyada yaklaşık 1,5 milyar insan tarafından konuşulmaktadır. Dünyada en çok konuşulan dildir. 1.000.000'den fazla kelime var! Türkçe, Türkiye'de, Kuzey Kıbrıs'ta yaklaşık 80 milyon kişi ile Avrupa ve Kuzey Amerika'daki göçmen toplulukları tarafından konuşulmaktadır. Yaklaşık 88 milyon konuşmacı ile en çok konuşulan Türk dilidir. Türk dili, Türkiye'nin batısında yer alan Anadolu'da ortaya çıkmıştır. Şu anda, bu iki hacimli ve harika dildeki çevirilerle hızlı, rahat ve ücretsiz çalışmanız için size profesyonel çevirmenimizin işlevselliğini sunuyoruz!

Çeviri yazılımımızı diğer makine çevirmenlerinden farklı kılmak için çok yol kat ettik. Türkçe - İngilizce çevirmenimiz orijinal metnin anlamını ve cümlenin ana fikrini asıl amaçlandığı gibi korumak için tasarlanmıştır. Çevirmenimiz olabildiğince insandır. Ürünümüz en iyi gizliliği sağlar. Verilerinizi izlemiyor, satmıyor veya saklamıyoruz. Çevirileriniz size aittir. Transferler için kayıt ve ödeme gerekli değildir!Çevirinize ince ayar yapmak için yerleşik sözlükleri kullanın: Tek tıklamayla eşanlamlılar ve örneklerle bağlam içi çeviriler, anlamlar, telaffuz ve diğer dil özelliklerinde sorunsuz bir şekilde uzmanlaşmanıza yardımcı olur. Kesinlikle ücretsiz, hızlı ve doğru çevirmen!